Екоклас двигуна генератора: Stage II, III, IIIA і V — що означають і які моделі є
У картках частини генераторів Güçbir вказано екологічний клас двигуна: Stage II, Stage III, Stage IIIA або Stage V. Це не маркетингова позначка, а рівень, якому відповідають викиди двигуна за європейськими нормами для позашляхової техніки. Розбираємося, що за цим стоїть, коли екоклас справді важливий для покупця і які моделі якого класу є в каталозі.
Що регулюють класи Stage
Європейські норми для двигунів позашляхової техніки (Non-Road Mobile Machinery, NRMM) обмежують викиди чотирьох речовин: оксидів азоту (NOx), вуглеводнів (HC), чадного газу (CO) і твердих частинок (PM), тобто сажі. Кожна наступна ступінь — Stage I, II, IIIA, IIIB, IV, V — знижувала допустимі межі, а Stage V уперше додала обмеження на кількість частинок, а не лише їхню масу.
На практиці це означає різну конструкцію двигуна. Stage II — механічні або прості електронні системи подачі пального без очищення вихлопу. Stage IIIA — здебільшого електронне керування впорскуванням і рециркуляція газів для зниження NOx. Stage V у більшості діапазонів потужності на практиці вимагає сажового фільтра (DPF), а часто й системи селективного каталітичного відновлення (SCR) з розчином сечовини.
Позначка Stage III, яка трапляється в даних частини моделей, історично поділялася на IIIA і IIIB; для генераторних двигунів зазвичай мається на увазі рівень IIIA. Точне формулювання для конкретного двигуна дивіться в його паспорті.
Stage і Tier: як співвідносяться
У США діють аналогічні норми EPA — Tier 1–4. Вони схожі за логікою, але не є прямими еквівалентами: межі й процедури випробувань відрізняються. Дуже приблизно Stage II відповідає рівню Tier 2, Stage IIIA — Tier 3, а Stage V за вимогами до твердих частинок суворіший за Tier 4 Final. Якщо в технічному завданні вказано Tier, звіряйте конкретний сертифікат двигуна, а не назву ступеня.
Коли екоклас важливий
- Робота в ЄС або на проєктах із європейськими вимогами. Регламент ЄС поширюється на двигуни позашляхової техніки, зокрема мобільних генераторних установок у певних діапазонах потужності; стаціонарні установки в ЄС регулюються окремими правилами. Якщо агрегат працюватиме за кордоном або на проєкті з міжнародним фінансуванням, вимогу до екокласу зазвичай прописують у технічному завданні.
- Тендери й технічні завдання. Замовник може вимагати конкретний клас — тоді обирайте модель, де він підтверджений у даних виробника.
- Робота поруч із людьми. Двигун Stage V із сажовим фільтром практично не дає видимого диму — це важливо для генераторів біля житла, лікарень, у дворах і на заходах.
- Для резервного генератора в Україні екоклас найчастіше не є обов'язковою вимогою, а питанням вибору. Нормативні вимоги для конкретного об'єкта уточнюйте у проєктувальника.
Особливості експлуатації Stage V
Чистіший вихлоп має свою ціну. Двигун Stage V зазвичай дорожчий, а сажовий фільтр потребує регенерації — випалювання накопиченої сажі за високої температури вихлопу. Це відбувається під навантаженням, тому генератор Stage V, який довго працює на малому навантаженні або на холостому ходу, швидше забиває фільтр. Такий агрегат треба підбирати точно під реальне навантаження, без великого запасу.
Двигуни з системами очищення вимогливі до пального: потрібне дизельне пальне з низьким вмістом сірки і моторна олива відповідного класу. Якщо в системі є SCR, знадобиться ще й розчин сечовини. Склад системи очищення конкретного двигуна уточнює менеджер за паспортом.
Двигуни Stage II і IIIA конструктивно простіші й терпиміші до якості пального та режимів роботи. Для резервного живлення на об'єкті, де вимог до викидів немає, це раціональний вибір.
Скільки моделей якого класу в каталозі
З 809 моделей Güçbir у каталозі екоклас указано для 276. Розподіл за розділами:
| Розділ | Stage II | Stage III | Stage IIIA | Stage V |
|---|---|---|---|---|
| Генератори Lister Petter | 47 | 35 | — | 5 |
| Генератори Volvo | 25 | 20 | — | 14 |
| Генератори Yuchai | 17 | — | 39 | — |
| Генератори SDEC | 48 | 2 | — | — |
| Генератори Perkins | — | — | 14 | 10 |
| Разом | 137 | 57 | 53 | 29 |
Одна потужність — різні екокласи
Güçbir часто пропонує агрегат тієї самої потужності на різних модифікаціях двигуна. Так можна обрати клас, не змінюючи розміру генератора:
| Модель | Двигун | Standby, кВА | Екоклас |
|---|---|---|---|
| GJP22 | Perkins 404A-22G1 | 22 | не вказано |
| GJP22-3 | Perkins 404D-22G | 22 | Stage IIIA |
| GJP22-5 | Perkins 404J-22G | 22 | Stage V |
| GJV275 | Volvo TAD841GE | 275 | Stage II |
| GJV275-S3 | Volvo TAD851GE | 275 | Stage III |
| GJV275-SV | Volvo TAD882GE | 275 | Stage V |
| GJL11-3 | Lister Petter LP311EG13 | 11 | Stage III |
| GJL11-V | Lister Petter LP311EVG1 | 11 | Stage V |
Моделі Stage V
У каталозі 29 моделей Stage V: 10 на двигунах Perkins (10–610 кВА), 5 на Lister Petter (11–165 кВА) і 14 на Volvo Penta (165–730 кВА; кожна потужність — у двох варіантах альтернатора, з Leroy Somer позначено -LS-SV). У таблиці — основні варіанти:
| Модель | Двигун | Standby, кВА | Prime, кВА |
|---|---|---|---|
| GJL11-V | Lister Petter LP311EVG1 | 11 | 10 |
| GJL35-V | Lister Petter LP322EVG1 | 34 | 30 |
| GJL44-V | Lister Petter LP322EVG2 | 44 | 40 |
| GJL55-V | Lister Petter LP430EVG2 | 55 | 50 |
| GJL165-V-LS | Lister Petter LP665G2 | 165 | 150 |
| GJP10-5 | Perkins 403J-11G | 10 | 9 |
| GJP22-5 | Perkins 404J-22G | 22 | 20 |
| GJP60-5 | Perkins 904J-E36TAG1 | 60 | 54 |
| GJP66-5 | Perkins 904J-E36TAG3 | 66 | 60 |
| GJP136-5 | Perkins 1204J-E44TTAG2 | 135 | 123 |
| GJP219-5 | Perkins 1206J-E70TTAG3 | 219 | 198 |
| GJP284-5 | Perkins 1706J-E93TAG1 | 284 | 257 |
| GJP336-5 | Perkins 1706J-E93TAG2 | 336 | 305 |
| GJP452-5 | Perkins 2406J-E13TAG3 | 452 | 410 |
| GJP610-5 | Perkins 2806J-E18TAG1 | 610 | 544 |
| GJV165-SV | Volvo TAD880GE | 165 | 153 |
| GJV220-SV | Volvo TAD881GE | 220 | 201 |
| GJV275-SV | Volvo TAD882GE | 275 | 252 |
| GJV330-SV | Volvo TAD1380GE | 330 | 302 |
| GJV385-SV | Volvo TAD1381GE | 385 | 352 |
| GJV440-SV | Volvo TAD1382GE | 440 | 401 |
| GJV730-SV | Volvo TAD1683GE | 730 | 670 |
Як вибрати
- Є вимога в ТЗ, тендері чи для роботи в ЄС — беріть клас, який вимагають, і перевіряйте його в паспорті двигуна.
- Генератор біля житла чи людей, працює регулярно й під нормальним навантаженням — варто розглянути Stage V.
- Резерв на випадок відключень, рідкі запуски, можливі тривалі періоди малого навантаження — простіший двигун Stage II або IIIA часто практичніший.
- Інші критерії — марка двигуна, сервіс, альтернатор — див. статті про двигуни і вибір дизельного генератора.
Коротко про головне
Консультант підбере модель під вашу задачу за 5 хвилин.